“En Duster 1.5 dCi 4x4 2015 som kombinerar låg diesel-förbrukning med trygg fyrhjulsdrift och robust framtoning. Den följsamma motorn ger bra respons i vardagen, och 4x4-driften ger stabilitet oavsett väg- eller väderförhållanden. Kupén är rymlig och funktionell med gott om plats för både passagerare och packning. Ett praktiskt och mångsidigt val för dig som vill ha komfort, utrymme och trygg framkomlighet i ett paket.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Dacia Duster har följande förutsättningar:
2015
ModellĂĄr
10 421 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Höge motorljud än normalt, Varningslampa motorelektronik lyser
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor fram rostiga
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Däcktrycksövervakningslampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor. Några rostangrepp. Ingrodd smuts
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd, skadat
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
4 mm
4 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Laruate Drag Nyservad
AC
CD-Stereo
Elspeglar
FarthĂĄllare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingĂĄng
Elhiss bak
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Parkeringssensorer bak
USB-ingĂĄng
Designpaket
Laureate
4WD
Dela
7263480
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.