Peugeot 508

508 SW 1.6 Turbo, Reparationsobjekt
2011/17 505 mil/Bensin/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
9 000 kr
Pris i bilhandeln60 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

9 jan, 10:30

Höjdpunkter

En Peugeot 508 kombi från 2011 med automat och bensinmotor. Välutrustad med bland annat panoramatak, nyckellöst startsystem och dragkrok. OBS! Bilen har körförbud. På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 508 har följande förutsättningar:

2011

Modellår

17 505 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Elfel, motor startar ej och det går ej att flytta växelspaken på automatlådan. Varnar för fel på växellådan. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-01-04 Brister: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 CO-HALT FÖRHÖJD TOMGÅNG (8.2.1.2) FÖR HÖG 2 LAMBDA-VÄRDE FÖRHÖJD TOMGÅNG (8.2.1.2) FELAKTIGT 2 OMBORDDIAGNOSSYSTEM (8.2.1.1) FELKOD(ER) IDENTIFIERAD 2 CO-HALT TOMGÅNG (8.2.1.2) FÖR HÖG 2 HC-HALT TOMGÅNG (8.2.1.2) FÖR HÖGT 2 VÄXELLÅDA (6.1.7) SVÅRVÄXLAD

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Ej testad. Varnar för fel på parkeringsbromsen

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Eldrivet solskydd till panoramatak,ur funktion. Panoramatak, skadat. Elhissarar bak samt höger fram, ur funktion. Elhiss vänster fram, kärvar. Elspeglar ur funktion. Strålkastarglas, slitna

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Repor vindruta. Fåtal lackskador och bucklor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal spår av mögel. Klädsel smutsig. Inredningsdetalj, trasig

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare12
  • RegistreringsnummerESD144
  • KörförbudJa
  • Modellår2011
  • Tillverkningsmånadmaj 2011

Teknisk data

  • ChassinummerVF38E5FVABL045375
  • Motoreffekt (bensin)156 hk (115 kW)
  • Maxlastvikt495 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)165 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt