Chrysler Voyager Reparationsobjekt

Grand Voyager 2.8 CRD
2009/20 516 mil/Diesel/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln70 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

9 jan, 09:24

Höjdpunkter

En Chrysler Voyager från 2009 med automat och dieselmotor. OBS! Bilen har körförbud. På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Chrysler Voyager Reparationsobjekt har följande förutsättningar:

2009

Modellår

20 516 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Ej provkörd p.g.a. annan avvikelse som gör bilen trafikfarlig. Motor startar med booster, går att lasta men bör ej köras

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsverkan Ej testad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

SRS-lampa lyser. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Elfel, batteri blev kortslutet efter byte. Registrerad med sju sittplatser men mittraden saknas

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor. Flertal rostangrepp. Fåtal lackskador

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad, fram. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Färddator

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare8
  • RegistreringsnummerAEO923
  • KörförbudJa
  • Modellår2009
  • Tillverkningsmånadaugusti 2008

Teknisk data

  • Chassinummer1A8HSH4549B503686
  • Motoreffekt (diesel)163 hk (120 kW)
  • Maxlastvikt600 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)9,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)247 g/km

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt