Mercedes CLK

200 Kompressor C209, Avantgarde
2006/12 599 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
40 500 kr
Med billĂĄn frĂĄn345 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln75 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

8 jan, 19:28

Höjdpunkter

“En CLK 200 Kompressor 2006 som bjuder på smidig bensinkraft, klassisk coupe-design och följsam körkänsla. Den kompakta men eleganta karossen gör bilen lätt att hantera i både stadstrafik och på längre turer, samtidigt som kupén känns bekväm med bra sikt och enkel, funktionell layout. Ett stiligt och prisvärt val för dig som vill ha en klassisk Mercedes-känsla med komfort och vardagsfunktion i ett paket.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes CLK har följande förutsättningar:

2006

ModellĂĄr

12 599 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud framvagn ej lokaliserat. Länkarm fram vänster/höger glapp, Avgassystem bristfällig fastsättning

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

FĂĄtal rostangrepp och lackskador

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    17" alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Avantgarde

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerDDX261
  • ModellĂĄr2006
  • TillverkningsmĂĄnadjuni 2006
  • Mätarställning12 599 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWDB2093421F207404
  • Motoreffekt (bensin)163 hk (120 kW)
  • Maxlastvikt440 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)207 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt