“Denna Mustang 4.0 V6 Cabriolet är en klassisk och lättkörd sportbil som bjuder på följsam körglädje och öppet sinne bakom ratten. Den kombinerar tidlös design med bekväm komfort och ger en härlig känsla varje gång du sätter dig i den. OBS! mätarställning är i enheten Miles! Bilen har alltså gått 86081 miles som är 13852 mil. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Mustang har följande förutsättningar:
2007
Modellår
13 852 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missfärgad glykol, ej oljeblandad. Modifierat insug, modifierat avgassystem
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Vibrerar vid inbromsning.Höger fram däck ur funktion
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bilen upplevs ostadig över 80kmh. Bilen drar snett. Missljud framvagn ej lokaliserat. Mediaskärm, repig. Cab skadad på flertal ställen samt kärvar. Positionsljus höger fram ur funktion. Halv elstol vänster fram delvis ur funktion, mediaskärm touch ur funktion. OBS! mätarställning är i enheten Miles! Bilen har alltså gått 86081 miles som är 13852 mil. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2026-01-13 - med anmärkning Brister: 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM HÖGER UR FUNKTION
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Fåtal lackskador. Fåtal rostangrepp. Hela bilen är omlackerad med väldigt dåligt grundarbete ,
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Sliten inredning. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Trasiga inredningsdetaljer. Bagage matta trasig, flertal indikationer på att bilen varit vatten skadad
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss bak
Elspeglar
Fjärrlås
Klimatanläggning
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Farthållare
Isofix bak
Radio
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266796
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.