“Denna Tesla Model 3 Long Range Dual Motor AWD erbjuder kraftfull och tyst eldrift med fyrhjulsdrift för trygg och stabil framkomlighet i alla väder. Den sportiga och eleganta designen kombinerar låg förbrukning med god räckvidd för både vardag och längre resor. En modern elbil som förenar prestanda, funktionalitet och premiumkänsla. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Tesla Model 3 har följande förutsättningar:
2021
Modellår
8 380 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Dålig linjepassning baklucka, Dimljus bak ur funktion. Torkarblad utslitna fram. Hub för spindelled defekt både höger och vänster bak
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
2st extradäck skadade, Skrapade fälgar till extradäck, Torrsprickor i 4 extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Auto hold
Elhiss fram
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Parkeringsvärmare med tidur
4WD
360 kamera
Assistanssystem
Avtagbar dragkrok
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Filbytesvarnare
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Xenon-ljus
Värmepump
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267028
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.