Tesla Model 3

Model 3 Long Range Dual Motor AWD
2021/8 380 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
151 000 kr
Med billån från1 287 kr / mån
Pris i bilhandeln300 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 10:36

Höjdpunkter

Denna Tesla Model 3 Long Range Dual Motor AWD erbjuder kraftfull och tyst eldrift med fyrhjulsdrift för trygg och stabil framkomlighet i alla väder. Den sportiga och eleganta designen kombinerar låg förbrukning med god räckvidd för både vardag och längre resor. En modern elbil som förenar prestanda, funktionalitet och premiumkänsla. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model 3 har följande förutsättningar:

2021

Modellår

8 380 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Dålig linjepassning baklucka, Dimljus bak ur funktion. Torkarblad utslitna fram. Hub för spindelled defekt både höger och vänster bak

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

2st extradäck skadade, Skrapade fälgar till extradäck, Torrsprickor i 4 extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Lastskydd/lastnät

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • 360 kamera

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Värmepump

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerRXL26G
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadfebruari 2021
  • Mätarställning8 380 mil

Teknisk data

  • Chassinummer5YJ3E7EB2MF912914
  • Motoreffekt (el)498 hk (366 kW)
  • Maxlastvikt300 kg
  • Räckvidd WLTP58 mil
  • Räckvidd stad WLTP72 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Borlänge

Adress:

Holgatan 44 A

78472 Borlänge

BackToTopIcon
ContactIconKontakt