“Denna E 350 CDI Cabriolet är en elegant cabriolet som erbjuder en följsam och komfortabel körupplevelse med stilfulla linjer och modern teknik. Den kombinerar det sportiga AMG-paketet med lyxig känsla och öppen frihetskänsla som gör varje tur både inspirerande och minnesvärd. Nybesiktigad utan anmärkning 2026-01-22.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes E-Klass har följande förutsättningar:
2010
Modellår
7 964 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Hållare till motorhuv är trasig
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Elhissar vänster fram samt båda bak, kärvar. Servicelampa lyser. Cab kärvar. Fukt tränger in i kupé
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lösa inredningsdetaljer. Spår av mögel
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
AMG Line
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
GPS
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Elhiss bak
Elhiss fram
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Xenon-ljus
AMG Line
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7249058
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.