Volkswagen Golf

VII 1.4 TSI Sportscombi
2014/15 979 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
55 000 kr
Med billån från469 kr / mån
Pris i bilhandeln110 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

27 jan, 18:18

Höjdpunkter

En Volkswagen Golf kombi från 2014 med automat och bensinmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, dragkrok och adaptiv farthållare. OBS Bilen har körförbud. Detta är en mycket sliten bil och vi uppmanar dig att noggrant ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:

2014

Modellår

15 979 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Nyckel, dosa trasig/ihop tejpad. Servicehistorik bristfällig. Servicelampa lyser. Handtag/wire till infällbar dragkrok kärvar. Däck på bil 13 år gamla, hårda och torra

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. 1 däck mönsterdjup för litet, Flertal stenskott, dörruppslag, repor och lackskador, Flertal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Dörrlist saknas vänster fram. Extraljus fästa i överkant med buntband

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Glasögonfack går ej att stänga

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Dubb saknas på vinterdäck. Torrsprickor i 4 däck Skrapade fälgar till extradäck, Torrsprickor i 4 extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon1 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare13
  • RegistreringsnummerHFL708
  • KörförbudJa
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadnovember 2013

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZAUZEP543930
  • Motoreffekt (bensin)122 hk (90 kW)
  • Maxlastvikt530 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)118 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Uppsala

Adress:

Börjegatan 76

75229 Uppsala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt