“Volkswagen Amarok Pickup med stark dieselmotor på 179hk. Utrustad med bl.a. parkeringsvärmare, flakkåpa, dragkrok och fyrhjulsdrift.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Amarok har följande förutsättningar:
2016
Modellår
16 783 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Övre bromsljus LED, en eller flera dioder ur funktion. Stötdämpare fram höger oljeläckage, Ena skyltbelysningen ur funktion. Nyckel till lastbågar saknas. Upprullningsdon förarplats, funktion felaktig. Lås bak, defekt. Parkeringssensor ur funktion. Backljus extra, delvis ur funktion. Extraljus fram ur funktion. Nyckel till flakkåpa saknas, går ej att låsa
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Dålig linjepassning. Stenskott i vindruta. Blinkers på vänster framskärm har kondens i sig, Karosskada höger tröskel, Blinkers på höger framskärm har kondens i sig, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Flertal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig bak. Ratten är sliten. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
6 mm
5 mm
6 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
AC
Antispinn
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Lastbågar
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Urkopplingsbar passagerarairbag
Flakkåpa
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7268074
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.