Ford F-150

Tristar TSF 150 Supercab, Helläder Dragkrok
2012/17 343 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
55 000 kr
Med billån från469 kr / mån
Pris i bilhandeln220 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

2 feb, 09:23

Höjdpunkter

Denna F-150 Tri-Star med helläderinredning och dragkrok är en kraftfull pickup som erbjuder trygg framkomlighet, robust funktionalitet och självsäker närvaro på vägen. Den kombinerar generösa utrymmen med smart utrustning som gör både arbete och fritid både praktiska och inspirerande.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford F-150 har följande förutsättningar:

2012

Modellår

17 343 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljelock saknas

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

En av nycklarna är okodad, fungerar ej, Däcktrycksövervakningslampa lyser. Stolsvärme förarplats, ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott och repor, Fåtal lackskador, Fåtal rostangrepp. Olika hjulbultar sitter på bilen. Skåp lucka bak skadad. Båda framdörrarna missljud öppning/stängning

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad, fram. Kablar avklippta och hänger löst i skåp. Ligger lösa delar i bilen. Spricka i mätarhuset

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    18" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    2 mmErrorFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Helläder Dragkrok

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerDLC784
  • Modellår2012
  • Mätarställning17 343 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2013-04-10

Teknisk data

  • Chassinummer2TNFA44G0CY307606
  • Motoreffekt (bensin)370 hk (272 kW)
  • Maxlastvikt947 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)13,8 l/100 km
  • Nästa besiktning senast2026-08-31

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Brännbacken)

Adress:

Brännbacksvägen 4

18491 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt