“Volvo V90 D4 2020 är en elegant och rymlig kombi med effektiv dieselmotor som ger låg förbrukning och trygg körning. Komfortabel interiör med hög kvalitet och gott om plats för både passagerare och last gör den perfekt för både vardag och längre resor. Modern teknik och funktionella lösningar kombineras med klassisk Volvo-komfort och stilren design.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo V90 har följande förutsättningar:
2020
Modellår
42 166 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage. Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Start/Stop ur funktion, Missljud framvagn ej lokaliserat.Start/stop stödbatteri service erfordras
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott, dörruppslag och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av tidigare utrustning. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
3 mm
6 mm
4 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Momentum Advanced Teknikpaket
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Volvo On Call
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Kurvljus
Lastskydd/lastnät
Dynamiska LED-strålkastare
Massage i förarstol
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Ventilerade framsäten
Teknikpaket
Smartphone integration
Intellisafe Surround BLIS
Digitalradio DAB
Akustikrutor
Stöldlarm
Progressiv servo
Skyltavläsning
Keyless Entry & Start
AC
Dela
7264914
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.