Volvo V60

T3, Momentum Välservad
2013/11 208 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
66 000 kr
Med billån från563 kr / mån
Pris i bilhandeln133 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

12 jan, 19:28

Fast pris
Fast pris inkl. moms
123 500 kr
Med billån från1 052 kr / mån
Pris i bilhandeln133 000 kr

Fast pris stängs:

10 jan, 19:24

Höjdpunkter

Volvo V60 T3 2013 Momentum är en lättkörd och bekväm kombi med pigg bensinmotor som passar både vardag och längre turer. Momentum-nivån ger bra utrustning för funktion och komfort, samtidigt som rymlig kupé och praktiskt bagageutrymme gör den flexibel för familj och fritid. Stabil körupplevelse och klassisk Volvo-känsla gör den till ett pålitligt och balanserat val. Resultatet på besiktningen: Godkänd utan anmärkning 2025-12-29

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo V60 har följande förutsättningar:

2013

Modellår

11 208 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal bucklor och lackskador

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Momentum Välservad

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerNBN999
  • Modellår2013
  • Tillverkningsmånadoktober 2012
  • Mätarställning11 208 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1FW45C1D1112930
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt453 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)139 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt