Skoda Octavia

TSI e-Tec mHEV Combi, Kamera Drag
2021/10 267 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
105 500 kr
Med billån från899 kr / mån
Pris i bilhandeln210 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 09:33

Höjdpunkter

Denna Skoda Octavia kombi från 2021 erbjuder en bekväm och smidig körupplevelse med automatlåda och effektiv bensinmotor. Den rymliga kupén och det generösa bagageutrymmet gör bilen mycket praktisk för både vardag och längre resor. Välutrustad med GPS, backkamera och dragkrok för hög komfort och funktionalitet. Nybesiktigad till mars 2027.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Octavia har följande förutsättningar:

2021

Modellår

10 267 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Kraftigt missljud från spännrulle drivrem

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Kamera Drag

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerEEN26F
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadnovember 2020
  • Mätarställning10 267 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBJP7NX8MY037187
  • Motoreffekt (bensin)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt432 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)98 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt