“En Renault Express från 2022 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. GPS, backkamera, verkstadsinredning och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän oktober nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Express har följande förutsättningar:
2022
Modellår
13 511 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud i motorn vid start av bil
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bränslevärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Spricka vindruta utanför synfält. Torkarblad utslitna fram. Skyltlykta ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal bucklor och lackskador, Fåtal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor, Vindruta sliten. Stenskott vindruta i synfält
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Dålig lukt i bilen. Sliten inredning. Invändigt några repor, fläckar och märken. Innertak, smutsigt. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Verkstadsinredning
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
GPS
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
Verkstads inr.
Backkamera
AC
Dela
7265654
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.