“En Citroën Berlingo Skåp från 2016 med dieselmotor. Detta är en mycket sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën Berlingo Skåp har följande förutsättningar:
2016
Modellår
26 124 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Lock till vätskebehållare saknas. Sliten drivrem. Mindre oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Bilen drar snett. Vibrationer i ratten. Ratt står snett. Styrservo missljud, Bilen är trögstyrd. Dimljus, vänster fram ur funktion, Dimljus höger fram bristfällig montering. Missljud framvagn ej lokaliserat. Styrled vänster yttre, glapp. Missljud från baklucka öppning/stängning
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Innerskärm vänster fram skadad. Grill, bristfällig montering. Dimljuskåpa skadad höger fram. Dimljuskåpa skadad vänster fram. Skada stötfångare fram. Dålig linjepassning. Backsensor skadad. Skada på stötfångaren bak. Missljud/kärvar vid öppning/stängning höger bakdörr, Karosskada höger tröskel, Flertal lackskador, stenskott, bucklor och repor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Spår efter tidigare dekor, Fåtal rostangrepp, Bakre krockbalk intryckt
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Panel insida baklucka, skada. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Kraftig odör. Spår av mögel. Lukt från rök. Sliten inredning. Ratten är sliten. Klädsel smutsig. Klädsel sliten fram vänster. Innertak, smutsigt
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
4 mm
4 mm
4 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
L2
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
AC
Dela
7265645
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.