āEn Qashqai 1.5 dCi Tekna+ 2018 som bjuder pĆ„ lĆ„g fƶrbrukning, fƶljsam dieselkraft och trygg kƶrkƤnsla. Den effektiva motorn gƶr bilen lƤtt att hantera bĆ„de i stadstrafik och pĆ„ landsvƤg, samtidigt som Tekna+-utrustningen ger hƶg komfort och modern funktion. KupĆ©n Ƥr rymlig med skƶn sittkomfort och smarta lƶsningar fƶr vardagens behov. Ett praktiskt och vƤlutrustat val fƶr dig som vill ha komfort, funktion och ekonomi i ett paket.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Qashqai har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2018
ModellƄr
16 020 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
DƤcktrycksƶvervakningslampa lyser. StrƄlkastarglas matta
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott, dƶrruppslag och repor
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Sliten inredning
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Lackskada pƄ fƤlg. Lackskada pƄ fƤlg till extradƤck, Skrapade fƤlgar till extradƤck
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
7 mm
3 mm
7 mm
3 mm
19" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Tekna+ BOSE 360 LƤder
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
StolsvƤrme fram
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingƄng
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elstol fƶrarplats
Elstol passagerarplat
EluppvƤrmd vindruta
Fastmonterad dragkrok
Filbytesvarnare
Isofix bak
KlimatanlƤggning
MotorvƤrmare
Nyckellƶst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
Adaptiva Bi LED-strƄlkastare
iKey nyckelfritt system
BOSE LjudanlƤggning
Parkeringsassistent
AVM Around View Monitor
AC
360 kamera
Helljusassistent
Dela
7264982
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.