Nissan Qashqai

1.5 dCi, Tekna+ BOSE 360 LƤder
2018/16 020 mil/Diesel/Manuell
  • ReleasingIconEj fƶretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
80 000 kr
Med billƄn frƄn682 kr / mƄn
Pris i bilhandeln150 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

12 jan, 19:20

Hƶjdpunkter

ā€œEn Qashqai 1.5 dCi Tekna+ 2018 som bjuder pĆ„ lĆ„g fƶrbrukning, fƶljsam dieselkraft och trygg kƶrkƤnsla. Den effektiva motorn gƶr bilen lƤtt att hantera bĆ„de i stadstrafik och pĆ„ landsvƤg, samtidigt som Tekna+-utrustningen ger hƶg komfort och modern funktion. KupĆ©n Ƥr rymlig med skƶn sittkomfort och smarta lƶsningar fƶr vardagens behov. Ett praktiskt och vƤlutrustat val fƶr dig som vill ha komfort, funktion och ekonomi i ett paket.ā€

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Nissan Qashqai har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2018

ModellƄr

16 020 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen ƄtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

DƤcktrycksƶvervakningslampa lyser. StrƄlkastarglas matta

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dƶrruppslag och repor

Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.

InteriorIcon

Interiƶr

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Sliten inredning

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Lackskada pƄ fƤlg. Lackskada pƄ fƤlg till extradƤck, Skrapade fƤlgar till extradƤck

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.

  • Dubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

  • SommardƤck

    7 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    19" Alu.fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Tekna+ BOSE 360 LƤder

  • MotorvƤrmare

  • Adaptiva Bi LED-strĆ„lkastare

  • iKey nyckelfritt system

  • BOSE LjudanlƤggning

  • Parkeringsassistent

  • AVM Around View Monitor

  • 360 kamera

  • Helljusassistent

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare2
  • RegistreringsnummerJMR568
  • ModellĆ„r2018
  • TillverkningsmĆ„nadapril 2018
  • MƤtarstƤllning16 020 mil

Teknisk data

  • ChassinummerSJNFAAJ11U2316898
  • Motoreffekt (diesel)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt382 kg
  • BrƤnslefƶrbr. blandad kƶrning (diesel)3,8 l/100 km
  • CO2-utslƤpp (diesel)99 g/km

Kvdbils anlƤggning

LuleƄ

Adress:

GƄrdsvƤgen 8

97347 LuleƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt