Nissan Micra

1.2 5dr
2014/15 364 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
10 500 kr
Pris i bilhandeln45 000 kr
Reservationspris uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 09:00

Höjdpunkter

Denna Micra är en lättkörd och smidig bil som gör vardagsresorna både enkla och trivsamma. Den kombinerar kompakt design med bekväm komfort och smart teknik som gör varje tur både inspirerande och bekväm.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Nissan Micra har följande förutsättningar:

2014

Modellår

15 364 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Kondensor skadad. Spolarvätskebehållare, Lock skadat/saknas. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs Brister: 2 BROMSRÖR (1.1.11) BAK HÖGER ROSTSKADAT Anmärkningar: 2X HALVLJUS (4.1.1) HÖGER UR FUNKTION (EN

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsrör bak rostskadade

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Dammskydd till stötdämpare skadad vänster fram, Strålkastarglas, matta. Halvljus höger ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Plastkåpa under motor saknas, Buckla vänster framdörr, Dålig linjepassning. Flertal lackskador och rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Lösa och trasiga inredningsdetaljer. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Ratt är sliten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare11
  • RegistreringsnummerADS460
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadjuli 2013
  • Mätarställning15 364 mil

Teknisk data

  • ChassinummerMDHFBUK13U0706087
  • Motoreffekt (bensin)80 hk (59 kW)
  • Maxlastvikt371 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)115 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt