Mitsubishi Outlander

2.0 Plug-in Hybrid 4WD, Komfort
2014/19 193 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
25 000 kr
Med billån från213 kr / mån
Pris i bilhandeln120 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 19:06

Höjdpunkter

En Mitsubishi Outlander Plug-In hybrid från 2014 med automat och bensin/el-motor. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och fyrhjulsdrift.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mitsubishi Outlander har följande förutsättningar:

2014

Modellår

19 193 mil

Miltal

Kommentar

Mycket låg kvarvarande batterikapacitet. Kraftigt reducerad räckvidd och prestanda, långsam laddning och känslig för kyla. Kan behöva kontrolleras på verkstad. Begränsad användbarhet.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Drivlinan hugger/rycker. Helt tomt på kylarvätska vid test

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg fram bör bytas inom 6 månader, Bromsbelägg bak behöver bytas, Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas, Drar snett vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Dammskydd till stötdämpare skadad vänster fram, Dammskydd till stötdämpare skadad höger fram, Servicelampa lyser. Torkarmotor fram missljud2X FÄRDBROMS BROMSBELÄGG (1.1.13) BAK HÖGER SLITNA

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Buckla motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Skada stötfångare fram. Skada höger bakskärm, skada höger bakdörr, Små sprickor i blinkersglas på vänster sida. Skada höger sidospegel, Spår efter tidigare dekor. Flertal stenskott, lackskador och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Fåtal rostangrepp, Höger bakljus kondens.Chassinumret går ej att utsläsa i vindruta

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Innertak, repor. Innertak, smutsigt. Nackstöd felmonterat. Fläktgaller fram passagerarsida skadat, går ej att justera

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Komfort

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerCOH572
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadjuli 2014
  • Mätarställning19 193 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJMBXDGG2WEZC04186
  • Motoreffekt (bensin)121 hk (89 kW)
  • Motoreffekt (el)68 hk (50 kW)
  • Maxlastvikt425 kg
  • Räckvidd NEDC5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt