“En Mitsubishi Outlander Plug-In hybrid från 2014 med automat och bensin/el-motor. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och fyrhjulsdrift.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mitsubishi Outlander har följande förutsättningar:
2014
Modellår
19 193 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Mycket låg kvarvarande batterikapacitet. Kraftigt reducerad räckvidd och prestanda, långsam laddning och känslig för kyla. Kan behöva kontrolleras på verkstad. Begränsad användbarhet.
Certifikat
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Drivlinan hugger/rycker. Helt tomt på kylarvätska vid test
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg fram bör bytas inom 6 månader, Bromsbelägg bak behöver bytas, Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas, Drar snett vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Dammskydd till stötdämpare skadad vänster fram, Dammskydd till stötdämpare skadad höger fram, Servicelampa lyser. Torkarmotor fram missljud2X FÄRDBROMS BROMSBELÄGG (1.1.13) BAK HÖGER SLITNA
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Buckla motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Skada stötfångare fram. Skada höger bakskärm, skada höger bakdörr, Små sprickor i blinkersglas på vänster sida. Skada höger sidospegel, Spår efter tidigare dekor. Flertal stenskott, lackskador och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Fåtal rostangrepp, Höger bakljus kondens.Chassinumret går ej att utsläsa i vindruta
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Innertak, repor. Innertak, smutsigt. Nackstöd felmonterat. Fläktgaller fram passagerarsida skadat, går ej att justera
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Komfort
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267016
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.