“En Volkswagen Caravelle från 2011 med bensinmotor. En rymlig bil med många sittplatser.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caravelle har följande förutsättningar:
2011
Modellår
25 064 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljenivålampa lyser. Växellåda oljeläckage. Gnisslande kopplingspedal. Ojämn tomgång. Vinande ljud i motorrum. Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg fram bör bytas inom 6 månader, Vibrerar vid inbromsning. Rost på bromsskivor fram och bak som inte påverkar bromsverkan, Lös plåt höger bak bromsbelägg
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckelämne sitter fast. Nyckel, dosa trasig/ihop tejpad. Bilbälteslås bak höger, skadat. Servicelampa lyser. AC fungerar men kyler dåligt. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Bakrutespolare ur funktion, Torkarblad fram skadat. Ena skyltbelysningen ur funktion. Missljud framvagn ej lokaliserat. Hjulvibrationer. Säkerhetsbälte passagerarsidan skadat. Lås bak, går ej att använda med fysisk nyckel men fungerar med fjärrlås. Fjäderbenslagring fram höger, kärvar. Dålig värme i kupé
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Repor vindruta. Spricka i vindruta. Blinkers på vänster framskärm sprickor i plast, Linjepassning framdörr vänster, Missljud vid öppning av vänster framdörr, Tanklock, skadat vänster bakskärm, Ytrost vänster tröskel, Mindre buckla stötfångare bak. Mindre buckla höger tröskel, Flertal rostangrepp. Plastkåpa under bil skadad
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Del av inredning saknas. Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme, Nackstöd skada/saknas fram. Klädsel skadad fram vänster. Ej fungerande bakre innerbelysning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
4 mm
3 mm
4 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Motorvärmare
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7261990
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.