“En Mercedes V 250d från 2019 erbjuder en stark och följsam dieselmotor som ger en komfortabel och stabil körupplevelse. Den rymliga och praktiska minibuss-karossen gör bilen mycket funktionell för både familj och arbetsrelaterade behov. En mångsidig och pålitlig bil som kombinerar kraft, utrymme och funktionalitet.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes V-Klass har följande förutsättningar:
2019
Modellår
29 260 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckellås till demonterbart drag skadat/kärvar, Dragkrok demonterbar låst, går ej att montera
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Missljud vid öppning av vänster framdörr, Missljud vid öppning av höger framdörr. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Isofixer bak täcklock saknas
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck, Centrumkåpa till extradäck saknas, Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Avantgarde
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Avtagbar dragkrok
Backkamera
Backsensorer
Bluetooth
Eldriven skjutdörr höger
Eldriven skjutdörr vänster
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Färddator
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
360 kamera
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266545
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.