âDenna V 220 d med Ă„tta sittplatser, adaptiva LED-strĂ„lkastare och dragkrok Ă€r en rymlig och praktisk familjebil som erbjuder trygg och följsam körning. Den kombinerar smart funktionalitet med bekvĂ€m komfort och modern teknik som gör varje resa bĂ„de enkel och trivsam.â
Vad anmÀrker vi pÄ i Kvd-testet?
VÄra fordonstekniker har testat bilen pÄ mer Àn 170 punkter och noterat bÄde godkÀnda punkter och eventuella anmÀrkningar. Allt för att du ska fÄ en bra och rÀttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spÄr av anvÀndning förekomma, nÄgot vi bedömer som normalt slitage utifrÄn Älder och körstrÀcka. Det anges inte i testresultatet, men Àr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes V-Klass har följande förutsÀttningar:
ModellÄr
66 374 mil
Inga anmÀrkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men krÀver löpande underhÄll och byte av komponenter. Drivlinan lÄter ofta mer Àn pÄ en bil som gÄtt kortare strÀcka. SpÄr av olja i motorrummet Àr vanligt, och oljeförbrukningen Àr ofta högre Àn nÀr bilen var ny.
Inga anmÀrkningar.
Bromsar Àr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma pÄ bromsskivorna och Àr normalt, utan att pÄverka bromsverkan.
AnmÀrkningar finns
DÀcktrycksövervakningslampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kÀrvande förekommer.
Stenskott vindruta i synfÀlt. Torkararm bak saknas. Flertal lackskador och bucklor. SpÄr efter tidigare dekor. Flertal rostangrepp
Flera stenskott i fronten Àr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sÄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Àr vanligt, sÀrskilt pÄ Àldre bilar.
KlÀdsel skadad fram vÀnster. SpÄr av tidigare utrustning.Insynsskydd medföljer ej
Flera repor pÄ insteg och nederkant av dörrinsidor samt mÀrken pÄ ratt, vÀxelspak, vred och instrument Àr vanligt. SÀten och textilier visar tydligt slitage och har en del flÀckar, Àven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spÄr av anvÀndning.
DÀck och fÀlg
Inga anmÀrkningar.
DÀck Àr en slitdel och behöver bytas nÀr de Àr gamla, nÀr mönsterdjupet inte Àr tillrÀckligt eller om dÀcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. SkrapmÀrken eller repor pÄ fÀlgarna förekommer ocksÄ.
Odubbade vinterdÀck
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
17" Alu.fÀlg
Ett vinterdÀcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdÀck brukar ha ett mönsterdjup pÄ ca 9-10 mm.
SommardÀck
3 mm
8 mm
4 mm
8 mm
17" Alu.fÀlg
Ett sommardÀcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardÀck brukar ha ett mönsterdjup pÄ ca 7-8 mm.
AnmÀrkningsbilder
8-sits LED-strÄlkastare Drag
FarthÄllare
FjÀrrlÄs
StolsvÀrme fram
ElinfÀllbara backspeglar
KlimatanlÀggning
Adaptiva LED-strÄlkastare
RattvÀxel/paddlar
USB-ingÄng
Funktioner som bygger pÄ 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nÀtverk stÀngs ner av operatörerna.
7266431
Hej! Har du nÄgra frÄgor? Tveka inte att höra av dig till oss.