Mercedes V-Klass

V 220 d W447, 8-sits LED-strÄlkastare Drag
2018/66 374 mil/Diesel/Automat
105 500 kr
Med billÄn frÄn899 kr / mÄn
Pris i bilhandeln200 000 kr
Reservationspris ej uppnÄtt

30 jan, 11:40

“Denna V 220 d med Ă„tta sittplatser, adaptiva LED-strĂ„lkastare och dragkrok Ă€r en rymlig och praktisk familjebil som erbjuder trygg och följsam körning. Den kombinerar smart funktionalitet med bekvĂ€m komfort och modern teknik som gör varje resa bĂ„de enkel och trivsam.”

Resultatet frÄn KVD-testet

Vad anmÀrker vi pÄ i Kvd-testet?

LĂ€s mer om Kvd-testet

VÄra fordonstekniker har testat bilen pÄ mer Àn 170 punkter och noterat bÄde godkÀnda punkter och eventuella anmÀrkningar. Allt för att du ska fÄ en bra och rÀttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spÄr av anvÀndning förekomma, nÄgot vi bedömer som normalt slitage utifrÄn Älder och körstrÀcka. Det anges inte i testresultatet, men Àr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes V-Klass har följande förutsÀttningar:

ModellÄr

66 374 mil

Inga anmÀrkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men krÀver löpande underhÄll och byte av komponenter. Drivlinan lÄter ofta mer Àn pÄ en bil som gÄtt kortare strÀcka. SpÄr av olja i motorrummet Àr vanligt, och oljeförbrukningen Àr ofta högre Àn nÀr bilen var ny.

Ingen ÄtgÀrd behövs

LĂ€s om hur vi testar bromsar

Inga anmÀrkningar.

Bromsar Àr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma pÄ bromsskivorna och Àr normalt, utan att pÄverka bromsverkan.

AnmÀrkningar finns

DÀcktrycksövervakningslampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kÀrvande förekommer.

Stenskott vindruta i synfÀlt. Torkararm bak saknas. Flertal lackskador och bucklor. SpÄr efter tidigare dekor. Flertal rostangrepp

Flera stenskott i fronten Àr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sÄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Àr vanligt, sÀrskilt pÄ Àldre bilar.

KlÀdsel skadad fram vÀnster. SpÄr av tidigare utrustning.Insynsskydd medföljer ej

Flera repor pÄ insteg och nederkant av dörrinsidor samt mÀrken pÄ ratt, vÀxelspak, vred och instrument Àr vanligt. SÀten och textilier visar tydligt slitage och har en del flÀckar, Àven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spÄr av anvÀndning.

DÀck och fÀlg

Inga anmÀrkningar.

DÀck Àr en slitdel och behöver bytas nÀr de Àr gamla, nÀr mönsterdjupet inte Àr tillrÀckligt eller om dÀcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. SkrapmÀrken eller repor pÄ fÀlgarna förekommer ocksÄ.

  • Odubbade vinterdĂ€ck

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fÀlg

    Ett vinterdÀcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdÀck brukar ha ett mönsterdjup pÄ ca 9-10 mm.

  • SommardĂ€ck

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fÀlg

    Ett sommardÀcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardÀck brukar ha ett mönsterdjup pÄ ca 7-8 mm.

AnmÀrkningsbilder

8-sits LED-strÄlkastare Drag

  • Adaptiva LED-strĂ„lkastare

  • Antal tidigare Ă€gare6
  • RegistreringsnummerRBA743
  • ModellĂ„r2018
  • TillverkningsmĂ„nadfebruari 2018
  • MĂ€tarstĂ€llning66 374 mil

  • ChassinummerWDF44781513437225
  • Motoreffekt (diesel)163 hk (120 kW)
  • Maxlastvikt628 kg
  • BrĂ€nsleförbr. blandad körning (diesel)5,9 l/100 km
  • CO2-utslĂ€pp (diesel)154 g/km

Funktioner som bygger pÄ 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nÀtverk stÀngs ner av operatörerna.

Kvdbils anlÀggning

Svedala

Svetsaregatan 2

23351 Svedala