Lexus LS

600h
2008/24 765 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
100 500 kr
Med billån från856 kr / mån
Pris i bilhandeln179 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 18:25

Höjdpunkter

Denna Lexus LS 600h från 2008 är en exklusiv flaggskeppssedan som kombinerar avancerad hybridteknik med kompromisslös komfort och tidlös lyx. En bil för dig som vill färdas tyst, mjukt och med en premiumkänsla som fortfarande imponerar. Lexus hybrid hälsokontroll godkänd 2025-10-16

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Lexus LS har följande förutsättningar:

2008

Modellår

24 765 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsrör bak vänster rostskadat. Bromsrör bak höger rostskadat. Bromsrör fram vänster rostskadat

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Taklucka, kärvar. Strålkastarglas vänster, matt. Strålkastarglas höger, matt.Kommer endast värme på hö sida ifrån klimatanläggningen

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, Fåtal bucklor/dörruppslag, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Fåtal reporGummilist skadad till taklucka

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten.Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Extra mediaskärmar

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Taklucka

  • Ventilerade framsäten

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare9
  • RegistreringsnummerMWT248
  • Modellår2008
  • Tillverkningsmånadapril 2008
  • Mätarställning24 765 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJTHDU46F605007111
  • Motoreffekt (bensin)394 hk (290 kW)
  • Maxlastvikt220 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)9,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)219 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Bromölla

Adress:

Verkstadsgatan 3

29538 Bromölla

BackToTopIcon
ContactIconKontakt