KIA Cee'd

XCeed 1.6 Plug-in Hybrid 5dr
2021/10 136 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
102 000 kr
Med billån från869 kr / mån
Pris i bilhandeln205 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 09:27

Höjdpunkter

En KIA XCee’d från 2021 med automat och bensin/el-motor erbjuder en bekväm och lättkörd körupplevelse med låg förbrukning. Den rymliga och praktiska SUV-designen ger gott om plats för både passagerare och bagage, perfekt för vardag och längre resor. Välutrustad med GPS, backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok och adaptiv farthållare för hög funktionalitet och säkerhet. En mångsidig och modern bil som kombinerar komfort, teknik och användarvänlighet.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna KIA Cee'd har följande förutsättningar:

2021

Modellår

10 136 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Ratt står lite snett

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal lackskador

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Några skavmärken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälga r till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    1 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    ErrorFilledIcon1 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerPAD23K
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadmaj 2021
  • Mätarställning10 136 mil

Teknisk data

  • ChassinummerU5YH5F1AGML017869
  • Motoreffekt (bensin)105 hk (77 kW)
  • Motoreffekt (el)61 hk (45 kW)
  • Maxlastvikt387 kg
  • Räckvidd WLTP4 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt