“En Ford Transit transportbil från 2016 med dieselmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, dragkrok och verkstadsinredning.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Transit har följande förutsättningar:
2016
Modellår
6 119 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Koppling tar högt upp
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckelämne ur funktion på 1 nyckel. Servicelampa lyser. Nyckel till lastbågar saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Repa stötfångare fram. Mindre buckla vänster bakskärm, Mindre buckla stötfångare bak. Dålig linjepassning på stötfångare bak. Karosskada höger bakskärm, Mindre buckla höger taksida, Lackskada höger bakdörr, Karosskada höger framdörr, buckla höger framskärm, Bucklor baklucka. Fåtal stenskott och repor, Flertal bucklor/dörruppslag, Spår efter tidigare dekor
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Inredningsdetalj fram saknas. Klädsel skadad fram vänster
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Hjulbult skadad
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
7 mm
5 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Lastbågar
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
USB-ingång
Verkstadsinredning
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266288
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.