FOGELSTA S1938 OUTLINE

Kåpsläpvagn med tippfunktion (Rep.Objekt) Släpvagn
2014
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
    Budgivning
    Ledande bud inkl. moms
    15 500 kr
    Pris i bilhandeln30 000 kr
    Reservationspris uppnått

    Budgivning avslutas:

    4 feb, 09:30

    Höjdpunkter

    Välbyggd Kåpsläpvagn med aluminiumkåpa och tippfunktion via skruvtipp. Max lastvikt 860 kg. Lastutrymme mått: Bredd 187 cm, Höjd 145 cm, Längd 380 cm OBS, Släpvagnen är i behov av översyn och åtgärder avseende bromsarna/bromsfunktioner. Ytterligare anmärkningar förekommer som är i behov av översyn och åtgärder. Säljes som reparationsobjekt. Kompletta sommar + dubbade vinterhjul medföljer. Besiktigat till och med 2027-01-31.

    WarningIcon

    Reparationsobjekt

    Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

    • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

    • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

    Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

    Resultatet från KVD-testet

    KvdTestIcon

    Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

    Läs mer om Kvd-testet

    Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.

    Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

    Denna FOGELSTA S1938 OUTLINE har följande förutsättningar:

    2014

    Modellår

    0 mil

    Miltal

    DrivetrainIcon

    Drivlina

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

    BreaksIcon

    Bromsar

    RemarksIcon

    Åtgärd behövs

    Läs om hur vi testar bromsar

    Kommentar

    OBS, Släpvagnen har otillräcklig bromsförmåga. Påskjutsbroms, osäker funktion. Parkeringsbroms, otillräcklig. Rörelsereserven är otillräcklig. Bromsbackar båda sidor slitna. Katastrofwire skadad,

    Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

    MileageIcon

    Teknik & utrustning

    RemarksIcon

    Anmärkningar finns

    Kommentar

    Blinkers bak båda sidor, ur funktion

    Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

    BodyIcon

    Kaross

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Lyktglas, bak vänster, skadat. Reflexer fram båda sidor skadade. Mindre repor och färgsläpp förekommer

    Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

    InteriorIcon

    Interiör

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Lastplan av trä, skadat

    Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

    TyresIcon

    Däck och fälg

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

    • Dubbade vinterdäck

      (Monterade)

      9 mmCheckFilledIcon

      CheckFilledIcon9 mm

      13" Plåtfälg

      Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

    • Sommardäck

      4 mmCheckFilledIcon

      CheckFilledIcon4 mm

      13" Plåtfälg

      Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

    CommentIcon

    Anmärkningsbilder

    Utrustning

    Utrustningspaket:

    • Tippfunktion via skruvtipp.

    • Aluminiumkåpa

      Fakta

      • Antal tidigare ägare2
      • RegistreringsnummerFNR154
      • Modellår2014
      • Tillverkningsmånaddecember 2014
      • Första datum i trafik i Sverige2015-02-16

      Teknisk data

      • ChassinummerYU100B051FT178652
      • Nästa besiktning senast2027-01-31
      • Maxlastvikt860 kg
      • Tjänstevikt380 kg
      • Skattevikt1 240 kg

      Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

      Kvdbils anläggning

      Umeå

      Adress:

      Kontaktvägen 3

      90133 Umeå

      BackToTopIcon
      ContactIconKontakt