Reparationsobjekt
“Välbyggd Kåpsläpvagn med aluminiumkåpa och tippfunktion via skruvtipp. Max lastvikt 860 kg. Lastutrymme mått: Bredd 187 cm, Höjd 145 cm, Längd 380 cm OBS, Släpvagnen är i behov av översyn och åtgärder avseende bromsarna/bromsfunktioner. Ytterligare anmärkningar förekommer som är i behov av översyn och åtgärder. Säljes som reparationsobjekt. Kompletta sommar + dubbade vinterhjul medföljer. Besiktigat till och med 2027-01-31.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.
Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna FOGELSTA S1938 OUTLINE har följande förutsättningar:
2014
Modellår
0 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
OBS, Släpvagnen har otillräcklig bromsförmåga. Påskjutsbroms, osäker funktion. Parkeringsbroms, otillräcklig. Rörelsereserven är otillräcklig. Bromsbackar båda sidor slitna. Katastrofwire skadad,
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Blinkers bak båda sidor, ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Lyktglas, bak vänster, skadat. Reflexer fram båda sidor skadade. Mindre repor och färgsläpp förekommer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lastplan av trä, skadat
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
13" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
13" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tippfunktion via skruvtipp.
Aluminiumkåpa
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267485
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.