Testad
“Denna Nissan X-trail bjuder på en trevlig kombination av komfort och praktiska funktioner, med bland annat helläder, panoramatak och backkamera som gör vardagen lite enklare. Här finns även gott om utrustning som 360-kamera, GPS, elstolar och parkeringssensorer fram som skapar extra trivsel bakom ratten. Besiktigad till november 2026.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan X-Trail har följande förutsättningar:
2017
Modellår
12 747 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckellås till demonterbart drag skadat/kärvar, Strålkastarglas matta. Dragkrok går att montera och demontera men går inte att låsa fast med nyckeln. Missljud vid rattutslag
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindrutan. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor
Stenskott i front och sliten vindruta är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tekna Läder GPS 360° Pano
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elstol passagerarplat
Nyckellöst startsystem
AC
360 kamera
Avtagbar dragkrok
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Isofix bak
Klimatanläggning
Motorvärmare
Parkeringssensorer fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
i-Key nyckellöst låssystem
Skyltavläsning
Helljusassistent
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.
Dela
7273977
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.