Certifierad Plus
“Denna Zeekr 7X 100 kWh Long Range med panoramatak är en elbil som erbjuder en tyst och kraftfull körupplevelse med självsäker komfort. Den kombinerar elegant design med lång räckvidd, avancerad teknik och generös rymd som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Behöver inte besiktas förrän juli 2028.”
Certifierad Plus
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kaross och interiör bedöms vara i bättre än normalt skick
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Zeekr 7X har följande förutsättningar:
2025
Modellår
1 192 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Flertal tuffa fläckar i lack
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
7 mm
6 mm
6 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Long Range Panorama Drag
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Panoramatak
Radio
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Backkamera
360 kamera
Antisladdsystem
Assistanssystem
Dragkrok
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Head-up display
Isofix bak
Klimatanläggning
Matrix LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Adaptiv farthållare
Värmepump
Trådlös mobilladdare
Ambientbelysning
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265907
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.