“En Volkswagen Sharan från 2013 med dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, öppningsbart panoramatak, assistanssystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Sharan har följande förutsättningar:
2013
Modellår
18 924 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Vibrationer i kopplingspedal. Missljud koppling/svänghjul. Koppling tar högt upp. Rasslande ljud i motorrum. Oljefukt. Trög i växlingen. Mycket vibrationer ifrån motorn, dåliga motorfästen
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning, fjärrkontroll ur funktion. Höger elspegel ur funktion. Varnar för lampfel. Service inom kort. Parkeringssensor ur funktion. Backsensor ur funktion, Aktivt Kurvljus varningslampa lyser, Aktivt Kurvljus ur funktion, Strålkastarglas vänster, slitet. Strålkastarglas höger, slitet. Öppningsbart panoramatak, kärvar
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Ytrost motorhuv. Repa motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Ytrost tak, Bilen har polerbara tvättrepor, Flertal lackskador, Flertal rostangrepp, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
7 mm
5 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
Öppningsbart panoramatak
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267283
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.