“Denna VW Sharan från 2011 är en rymlig och praktisk familjebil med gott om plats, flexibel sittlösning och en bekväm körupplevelse. En bil för dig som vill ha en trygg vardagsbil med utrymme för både familj och last.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Sharan har följande förutsättningar:
2011
Modellår
19 725 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Upprullningsdon bilbälte extra rad vänster, ur funktion. Upprullningsdon bilbälte bak höger, ur funktion. Service inom kort. Dammskydd till stötdämpare skadad höger bak, Dammskydd till stötdämpare skadad vänster bak, Avgassystem skadat. Ratt står snett. Mätarhus glas, skadat/spricka. Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig. Strålkastarglas höger, matt. Strålkastarglas vänster, matt. Utdaterade kartor i gps
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Dålig linjepassning. Stenskott i vindruta. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Flertal rostangrepp, Plastkåpa under bil sitter löst
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Klädsel smutsig. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Kordväv syns på 3 extradäck. Däckpar extradäck, snedslitna. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
4 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
3 mm
4 mm
4 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
GPS
Isofix bak
Kurvljus
Lastskydd/lastnät
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Bluetooth
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266562
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.