Certifierad
“En Volkswagen ID.4 erbjuder en tyst, smidig och modern körupplevelse med sin eldrift. Den är rikligt utrustad med GPS, dragkrok, värmepump och adaptiv farthållare som gör både vardagsresor och längre turer bekväma. Kupén är rymlig och stilrent utformad med fokus på komfort och funktionalitet. Bilen är nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän december nästa år.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen ID.4 har följande förutsättningar:
2023
Modellår
10 053 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
En fjärrnyckel skadad gummihölje
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Spår efter tidigare dekor
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Dålig lukt i bilen. Invändigt flertal repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Dubb saknas på vinterdäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
6 mm
5 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Komfortpaket Plus Assistanspaket
Autobroms
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
Färddator
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antispinn
360 kamera
Adaptiv farthållare
Alkolås
Antisladdsystem
Assistanssystem
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
USB-ingång
Värmepump
Komfortpaket Plus
Assistanspaket
Dela
7265842
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.