Certifierad
“Denna Volkswagen Golf kombinerar gasdrift med praktisk kombikaross och modern komfort. Med rymlig interiör, låg driftkostnad och en smidig körupplevelse är den ett smart och mångsidigt val för både vardagspendling och längre resor. Nyservad och nybesiktigad, behöver inte besiktas förrän november 2027.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:
2023
Modellår
3 878 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Adaptiv farthållare
Dela
7265739
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.