“En Volkswagen Golf kombi från 2016 med bensin/ethanol-motor. Utrustad med bland annat dragkrok och adaptiv farthållare. Resultatet på besiktningen: Godkänd utan anmärkning 2025-12-12.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:
2016
ModellĂĄr
3 837 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Bromsbelägg bak, slitna. Bromsskivor bak rostiga
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
SpĂĄr efter tidigare dekor. SmĂĄ sprickor strĂĄlkastare fram
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel ytligt slitage fram vänster
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
2 mm
4 mm
4 mm
3 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Masters LĂĄgmil
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
Auto hold
Autobroms
AUX-ingĂĄng
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingĂĄng
AC
Dela
7264531
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.