“Volkswagen Crafter transportbil med stark dieselmotor på 177hk. Utrustad med bl.a. Ergo comfortsäten, backkamera och adaptiv farthållare.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Crafter har följande förutsättningar:
2023
Modellår
18 449 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Vibrationer vid gaspådrag
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Spricka vindruta utanför synfält. AC fungerar men kyler dåligt. Ratt står snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Spår efter tidigare dekor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 2 däck Olika fabrikat på extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Elhiss fram
LED-strålkastare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Front assist
Hastighetsbegränsare
ErgoComfort-fjädrande säten fram
ErgoActive-fjädrande säte bak
Ljus o siktpaket
Högtak i karossfärg
LED-interiörbelysning i passagerar- och lastutrymme
Takhylla i förarhytt
åtkomlig från lastutrymmet
Förvaringspaket
Programmerbar parkeringsvärmare med fjärrkontroll
Elektrisk extravärmare (luft)
kupévärmare
kompatibel med We Connect
Uppvärmbara ytterbackspeglar
Uppvärmda spolarmunstycken för vindruta
Skiljevägg utan fönster
Lastutrymmesgolv/tråg
Plywoodinklädnad i lastutrymme upp till tak
Elektrisk kopplingspunkt
Förberedelse för påbyggnadsstyrdon
Förstärkt fjädring och dämpning
Förstärkta krängningshämmare fram och bak
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267777
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.