Såld
Budgivning avslutad
Vi kan hjälpa dig hitta en liknande bil. Du kan skapa en bevakning och få koll på när liknande bilar kommer ut till försäljning.
“En Volkswagen Caddy Maxi från 2019 med automat och dieselmotor. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare och dragkrok. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:
2019
Modellår
18 611 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från drivrem. Skramlande ljud i motorrum. Oljeläckage. Tar längre tid att starta än normalt
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg behöver bytas. Rost på bromsskivor fram som inte påverkar bromsverkan, Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader. Varnar sporadiskt för ”fel bromsar”
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Krängningshämmarstag bak vänster glapp, AC fungerar men kyler dåligt. Torkarblad utslitna fram. Ratt står snett. Strålkastare höger spricka. Utfällning av fysisk nyckel på ena fjärr är trasig
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Sidospegel höger, kondens i blinkersglas. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp. Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Skåpdörrar är trögöppnade. Handtag sidodörr sitter dålig pga rost vid handtag. Förardörr, passagerardörr och sidodörr missljud
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Trasiga inredningsdetaljer. Skador på stolar
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar fram, snedslitna. Funktionskadad fälg till extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
5 mm
7 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
6 mm
2 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Alkolås
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267061
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.