Reparationsobjekt
“En Volkswagen Caddy från 2007 med dieselmotor. Utrustad med bland annat dragkrok och verkstadsinredning. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:
2007
Modellår
22 331 mil
Miltal
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Ej provkörd p.g.a anliggande bromsar. Plastdetaljer i motorrum saknas. Motor går ojämt. Mindre oljeläckage. Koppling tar högt upp. Kylarvätska, läckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Parkeringsbromsen kärvar, Broms vänster bak, anliggande. Rost på bromsskivor fram och bak. Vibrerar vid inbromsning. Ojämn bromsverkan bak
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Fjärrlås fungerar ej. Alkolås, ur funktion. Pixelfel på display till alkolås. Alkolås, servicedatum passerat, indikerar för service. Servicelampa lyser. Länkarm fram höger och vänster glapp, Lås vänster, kärvar. Lås bak, defekt. Centrallåset fungerar ej, Baklucka går ej att öppna
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram. Stenskott vindruta utanför synfält. Flertal rostangrepp, karosskador, bucklor, repor och stenskott. Stötfångare bak reflex skadad. Reg-skylt bak skadad. Övre bromsljus spricka. Spår efter tidigare dekor. Plastkåpor under bil skadade. Löst vänster backspegelglas
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Reservhjul saknas. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Del av inredning saknas. Inredningsdetalj är trasig. Ratten är sliten. Växelspaksknopp är sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas. Olika fabrikat på extradäck, Lackskada på fälg till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
6 mm
2 mm
2 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Alkolås
Antisladdsystem
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Lastbågar
Motorvärmare
Radio
Stolsvärme fram
Verkstadsinredning
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267544
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.