Volkswagen Caddy

1.9 TDI Skåp, Reparationsobjekt
2007/22 331 mil/Diesel/Manuell
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln30 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 09:08

Höjdpunkter

En Volkswagen Caddy från 2007 med dieselmotor. Utrustad med bland annat dragkrok och verkstadsinredning. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:

2007

Modellår

22 331 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Ej provkörd p.g.a anliggande bromsar. Plastdetaljer i motorrum saknas. Motor går ojämt. Mindre oljeläckage. Koppling tar högt upp. Kylarvätska, läckage

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Parkeringsbromsen kärvar, Broms vänster bak, anliggande. Rost på bromsskivor fram och bak. Vibrerar vid inbromsning. Ojämn bromsverkan bak

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Fjärrlås fungerar ej. Alkolås, ur funktion. Pixelfel på display till alkolås. Alkolås, servicedatum passerat, indikerar för service. Servicelampa lyser. Länkarm fram höger och vänster glapp, Lås vänster, kärvar. Lås bak, defekt. Centrallåset fungerar ej, Baklucka går ej att öppna

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Skada stötfångare fram. Stenskott vindruta utanför synfält. Flertal rostangrepp, karosskador, bucklor, repor och stenskott. Stötfångare bak reflex skadad. Reg-skylt bak skadad. Övre bromsljus spricka. Spår efter tidigare dekor. Plastkåpor under bil skadade. Löst vänster backspegelglas

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Reservhjul saknas. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Del av inredning saknas. Inredningsdetalj är trasig. Ratten är sliten. Växelspaksknopp är sliten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Centrumkåpa saknas. Olika fabrikat på extradäck, Lackskada på fälg till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    2 mmErrorFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • Alkolås

  • Lastbågar

  • Motorvärmare

  • Verkstadsinredning

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerFEX711
  • Modellår2007
  • Mätarställning22 331 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2007-03-22

Teknisk data

  • ChassinummerWV1ZZZ2KZ7X083196
  • Motoreffekt (diesel)105 hk (77 kW)
  • Maxlastvikt610 kg
  • Nästa besiktning senast2027-03-31
  • Tjänstevikt1 610 kg

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Östersund

Adress:

Chaufförvägen 28

83148 Östersund

BackToTopIcon
ContactIconKontakt