Volkswagen Caddy

1.4 Skåp, Verkstadsinredning Drag
2010/14 665 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
16 500 kr
Pris i bilhandeln50 000 kr
Reservationspris uppnått

Budgivning avslutas:

9 jan, 11:00

Höjdpunkter

En Volkswagen Caddy från 2010 med bensinmotor. Utrustad med bland annat verkstadsinredning och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktigas förrän februari 2027.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:

2010

Modellår

14 665 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljefukt

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerationer och missljud vid inbromsning. Bromsskivor rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Varnar för lampfel. Servicelampa lyser. Torkarblad utslitna fram. Bromsljus, vänster ur funktion, Ena skyltbelysningen ur funktion. Hjulvibrationer. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2025-12-17 - med anmärkning Brister: 2X STOPPLYKTA (4.3) BAK VÄNSTER UR FUNKTION (EN

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Fåtal rostangrepp, Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Spår efter tidigare dekor, Plastkåpa under motor saknas

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av tidigare utrustning

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Torrsprickor i 4 däck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Verkstadsinredning Drag

  • Verkstads inr.

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerCSZ821
  • Modellår2010
  • Mätarställning14 665 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2010-05-31

Teknisk data

  • ChassinummerWV1ZZZ2KZAX103471
  • Motoreffekt (bensin)80 hk (59 kW)
  • Maxlastvikt631 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)188 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt