“Volvo XC70 II D5 AWD 2014 är en robust och rymlig suv-liknande kombi med fyrhjulsdrift som ger stabil och trygg framkomlighet i alla väder. Effektiv dieselmotor och tålig konstruktion gör den välanpassad för både vardag och fritid. Komfortabel interiör med gott om plats för passagerare och last gör varje resa bekväm och funktionell.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC70 har följande förutsättningar:
2014
Modellår
17 265 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak är slitna
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Gasdämpare till bakluckan försämrad funktion, Motorvärmaruttag skadat. Parkeringsvärmare med tidur, varningslampa lyser. Service inom kort. Ratt står snett. Backkamera visar dålig bild
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Missljud vid öppning av vänster framdörr, Spricka i grill. Stenskott vindruta utanför synfält. Stenskott vindruta i synfält. Höger/vänster småsprickor, Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Spår efter tidigare dekor, Spår efter tidigare utrustning utvändigt,
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Smutsig inredning i bagage. Ratten är sliten. Inredningsdetalj är trasig. Lösa inredningsdetaljer, Klädsel smutsig. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Odubbade vinterdäck
2 mm
4 mm
2 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Kinetic Drag
Antisladdsystem
Antispinn
Autobroms
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Lastskydd/lastnät
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
4WD
Dela
7266233
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.