“Volvo XC60 D4 AWD 2017 är en rymlig och robust SUV med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Effektiv dieselmotor och välbalanserad körupplevelse gör den lättkörd i både stad och på längre turer. Komfortabel interiör, generöst bagageutrymme och modern teknik gör den funktionell för vardag, familj och fritid.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:
2017
ModellĂĄr
19 878 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Fyrhjulsdrift ur funktion
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Strålkastarglas höger, slitet. Dragkroksnyckel saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Ytrost tak, Dålig linjepassning höger tröskel, Fåtal lackskador. Stötfångare bak Nyansskillnad. Vänster bakdörr dåligt omlackerad
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
3 mm
3 mm
3 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Classic Summum Värmare Drag
Autobroms
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Volvo On Call
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
AUX-ingĂĄng
Avtagbar dragkrok
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Filbytesvarnare
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Start/Stopp-funktion
USB-ingĂĄng
Bi Xenon-ljus
Akustikrutor
Lastpaket
Klimatpaket VOC
Stöldlarm
Akivt helljus
Intellisafe Surround
Keyless Entry & Start
4WD
Dela
7266211
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.