“Volvo XC60 D4 AWD 2018 är en trygg och välbalanserad SUV med fyrhjulsdrift som ger stabilitet året runt. Komfortabel interiör med hög kvalitet och gott om plats för både passagerare och bagage. Effektiv dieselmotor ger bra räckvidd och låg förbrukning. Perfekt för både vardag och längre resor med smarta funktioner och genomtänkt design.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volvo XC60 har följande förutsättningar:
2018
Modellår
19 212 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljefukt
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Mediaskärm, fuktskadad. Service inom kort. Torkarmotor fram missljud. Fuktskador i mediaskärm
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Fåtal stenskott, dörruppslag och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Spår av pälsdjur, päls/lukt. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade plastdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Business Advanced GPS Drag
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Volvo On Call
4WD
Dela
7265939
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.