Volvo V90 Cross Country

V90 B5 Cross Country AWD Mildhybrid, Bensin, Ultimate Bright
2024/7 291 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
292 500 kr
Med billån från2 492 kr / mån
Pris i bilhandeln490 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 10:25

Höjdpunkter

Denna V90 B5 Cross Country med helläderinredning och panoramatak är en bil som erbjuder en tyst och bekväm körupplevelse med självsäker framkomlighet. Den kombinerar elegant design, generösa utrymmen och modern teknik med premiumkomfort som gör varje resa både trivsam och inspirerande. Bilen behöver inte besiktas förrän maj nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volvo V90 Cross Country har följande förutsättningar:

2024

Modellår

7 291 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Länkarmar fram, glapp, Ratt står lite snett. Vibrationer vid gaspådrag i lägre hastighet

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Flertal repor. Några lackskador

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Ratt, flertal repor. Klädsel sliten

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Ultimate Bright

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • 360 kamera

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Head-up display

  • Dynamiska LED-strålkastare

  • Smartphone integration

  • Harman Kardon Premium Sound

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerBWA56X
  • Modellår2024
  • Tillverkningsmånadmars 2024
  • Mätarställning7 291 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYV1PZL1VXR1196045
  • Motoreffekt (bensin)250 hk (184 kW)
  • Maxlastvikt468 kg
  • Nästa besiktning senast2027-05-31
  • Tjänstevikt1 982 kg

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt