“Denna Yaris är en lättkörd och effektiv bil med smidig respons som gör vardagsresorna enkla och trivsamma. Den kombinerar modern design med bekväm komfort och smart teknik som gör varje tur inspirerande. Nybesiktigad utan anmärkning 2025-12-23.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Toyota Yaris har följande förutsättningar:
2020
ModellĂĄr
6 442 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Torkarblad utslitna. Ratt stĂĄr lite snett. Missljud framvagn ej lokaliserat. Extraljus ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Innerskärm vänster fram skadad. Skada stötfångare fram och bak. Karosskada höger framskärm, Flertal lackskador. Spår efter tidigare dekor. Slitna dörrstopp fram. Gummilister repor
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd, skadat. Ratten är sliten. Inredningsdetalj är trasig. Klädsel ytligt slitage fram vänster
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
7 mm
5 mm
7 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
4 mm
6 mm
4 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Isofix bak
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingĂĄng
AC
Dela
7265471
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.