“Tesla Model Y Long Range AWD 2022 är en rymlig och balanserad SUV-elbil med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Lång räckvidd gör den idealisk för både vardagspendling och längre resor. Modern teknik med stor pekskärm, bekväm interiör och generöst bagageutrymme gör varje tur funktionell och behaglig. En mångsidig elbil för dig som vill ha komfort och smart funktion.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Tesla Model Y har följande förutsättningar:
2022
ModellĂĄr
12 334 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Torkarblad utslitna fram
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Lackskada på stötfångare fram. Sidoruta vänster fram sprucken. Lackskrap på list dörrlist vänster fram
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Innerbackapegel något lös/glapp. Insynsskyd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas. Fälgar på bilen kantstötta. Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
2 mm
3 mm
2 mm
20" alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol förarplats
Elstol passagerarplat
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
LED-strĂĄlkastare
Nyckellöst startsystem
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattvärme
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
4WD
Dela
7265863
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.