Tesla Model S

Model S 75D, Uppgraderad Autopilot Läder GPS
2017/10 755 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
112 000 kr
Med billån från955 kr / mån
Pris i bilhandeln225 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

8 jan, 09:51

Höjdpunkter

Tesla Model S 75D 2017 erbjuder en perfekt kombination av prestanda, komfort och modern teknik. Fyrhjulsdrift ger stabil och säker körning året runt, samtidigt som eldriften ger tyst färd och låga driftskostnader. Rymlig kupé, hög komfort och lång räckvidd gör den lika lämpad för vardagspendling som för längre resor. En elegant elbil med imponerande körkänsla och avancerade funktioner.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model S har följande förutsättningar:

2017

Modellår

10 755 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar. 

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Däcktrycksövervakningslampa lyser. Bilen drar snett. Ratt står snett

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Utfällbart dörrhandtag vänster fram fäller ej ut

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    21" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Uppgraderad Autopilot Läder GPS

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerMYF62P
  • Modellår2017
  • Mätarställning10 755 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2022-06-22

Teknisk data

  • Chassinummer5YJSA7E27HF213565
  • Motoreffekt (el)215 hk (158 kW)
  • Maxlastvikt415 kg
  • Nästa besiktning senast2026-03-31
  • Tjänstevikt2 185 kg

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt