Tesla Model S

Model S 70D, Autopilot för motorväg Läder Panorama
2015/20 759 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
98 000 kr
Med billån från835 kr / mån
Pris i bilhandeln195 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

7 jan, 19:00

Höjdpunkter

Tesla Model S 70D 2015 är en elegant och komfortabel elbil med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning året runt. Lång räckvidd gör den lämplig för både vardagspendling och längre resor. Rymlig interiör och stilren design skapar hög komfort för förare och passagerare, medan modern teknik ger en futuristisk känsla. En pålitlig elbil med klassiskt Tesla-känsla.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model S har följande förutsättningar:

2015

Modellår

20 759 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt är räckvidd och laddningshastighet något reducerade.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Öppning/stängning eldriven baklucka ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Några stenskott, dörruppslag och repor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Autopilot för motorväg Läder Panorama

  • Färddator

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerEUA253
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadjuli 2015
  • Mätarställning20 759 mil

Teknisk data

  • Chassinummer5YJSA7S24FF096335
  • Motoreffekt (el)525 hk (386 kW)
  • Maxlastvikt409 kg
  • Räckvidd EL (NEDC)44 mil
  • Nästa besiktning senast2026-03-31

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt