“Tesla Model 3 Long Range AWD 2020 är en välavvägd elbil med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Lång räckvidd gör den perfekt för både vardag och längre resor. Stilren och modern interiör med stor pekskärm ger futuristisk känsla, samtidigt som rymlig kupé och gott bagageutrymme gör den praktisk för både familj och fritid.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Tesla Model 3 har följande förutsättningar:
2020
Modellår
5 241 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Kupéfläkt, missljud
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindruta. Dålig linjepassning på stötfångare bak. Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Höger bakljus kondens
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel lossnat från panel bak. Klädsel sliten fram vänster. Panel på inre b-stolpe vänster sida, bristfällig fastsättning. Förardörr, tätningslist skadad
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
6 mm
8 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Full FSD
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Antisladdsystem
Dela
7266226
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.