Tesla Model 3

Model 3 Long Range Dual Motor AWD, Full FSD
2020/5 241 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
142 000 kr
Med billån från1 210 kr / mån
Pris i bilhandeln285 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

8 jan, 11:00

Höjdpunkter

Tesla Model 3 Long Range AWD 2020 är en välavvägd elbil med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Lång räckvidd gör den perfekt för både vardag och längre resor. Stilren och modern interiör med stor pekskärm ger futuristisk känsla, samtidigt som rymlig kupé och gott bagageutrymme gör den praktisk för både familj och fritid.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model 3 har följande förutsättningar:

2020

Modellår

5 241 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Kupéfläkt, missljud

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott i vindruta. Dålig linjepassning på stötfångare bak. Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Höger bakljus kondens

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel lossnat från panel bak. Klädsel sliten fram vänster. Panel på inre b-stolpe vänster sida, bristfällig fastsättning. Förardörr, tätningslist skadad

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Full FSD

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerNDJ94A
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadjuli 2020
  • Mätarställning5 241 mil

Teknisk data

  • Chassinummer5YJ3E7EB7LF766394
  • Motoreffekt (el)498 hk (366 kW)
  • Maxlastvikt0 kg
  • Räckvidd WLTP56 mil
  • Räckvidd stad WLTP68 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt