Skoda Scala

1.0 TSI 5dr
2023/14 127 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
79 000 kr
Med billån från673 kr / mån
Pris i bilhandeln170 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

8 jan, 09:33

Höjdpunkter

Denna Scala erbjuder lättkörd och följsam vardagskomfort med låg förbrukning och smart teknik. Nybesiktigad utan anmärkning 2025-12-18. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Scala har följande förutsättningar:

2023

Modellår

14 127 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Spricka i vindruta. Backkamera visar dålig bild, Säkerhetsbälte förarplats skadat

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Flertal lackskador och bucklor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Sliten inredning. Innertak, skadat. Trasiga inredningsdetaljer.Insynsskydd medföljer ej. Öppningshandtag till motorhuv skadat bristfällig funktion. Färgrester runtom bilen. Växelspak skadad. Skadade tätningslister. Kåpa runt rattstång bristfällig fastsättning

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Motorvärmare

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerCPT93A
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadseptember 2022
  • Mätarställning14 127 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBER6NW2P3037507
  • Motoreffekt (bensin)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt377 kg
  • Nästa besiktning senast2027-12-31
  • Tjänstevikt1 332 kg

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt