“En Skoda Octavia kombi från 2023 med automat och bensin/el-motor. Välutrustad med bland annat backkamera, nyckellöst startsystem, assistanssystem, dragkrok och adaptiv farthållare. Bilen blev godkänd utan anmärkning på besiktningen 2026-01-07.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Octavia har följande förutsättningar:
2023
Modellår
12 117 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar.
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
8 mm
4 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
6 mm
3 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckelfri upplåsning av dörrar
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Rattvärme
Rattväxel/paddlar
Regnsensor
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Adaptiv farthållare
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266309
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.