“En Renault Master Pickup från 2020 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. GPS och bakgavellyft. Bilen har körförbud.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Master har följande förutsättningar:
2020
Modellår
15 452 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Partikelfilterlampa lyser. Motorlampan lyser. Bilen har körförbud, underkänd på besiktning: 2 SRS-INDIKERING (7.1.6) * VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
SRS-lampa lyser. Service inom kort. Spricka vindruta i synfält. AC ur funktion. Ratt står snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Spricka i bakljus höger sida. Skada på stötfångaren bak. Reg-skylt bak skadad. Spår efter tidigare dekor. Några bucklor och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Lukt från rök. Invändigt några repor, fläckar och märken. Dålig lukt i bilen
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Bakgavellyft (Fota typskylt)
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Radio
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Farthållare
Färddator
Klimatanläggning
Regnsensor
Stolsvärme fram
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7252590
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.