Renault Master

2.3 dCi Volymskåp 2WD
2020/15 452 mil/Diesel/Manuell
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
173 000 kr
Med billån från1 474 kr / mån
Pris i bilhandeln250 000 kr
Reservationspris uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 11:00

Höjdpunkter

En Renault Master Pickup från 2020 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. GPS och bakgavellyft. Bilen har körförbud.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Renault Master har följande förutsättningar:

2020

Modellår

15 452 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Partikelfilterlampa lyser. Motorlampan lyser. Bilen har körförbud, underkänd på besiktning: 2 SRS-INDIKERING (7.1.6) * VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

SRS-lampa lyser. Service inom kort. Spricka vindruta i synfält. AC ur funktion. Ratt står snett

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spricka i bakljus höger sida. Skada på stötfångaren bak. Reg-skylt bak skadad. Spår efter tidigare dekor. Några bucklor och repor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig. Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Lukt från rök. Invändigt några repor, fläckar och märken. Dålig lukt i bilen

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Bakgavellyft (Fota typskylt)

  • Färddator

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare9
  • RegistreringsnummerERJ16Z
  • KörförbudJa
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadmaj 2020

Teknisk data

  • ChassinummerVF1VB000165293207
  • Motoreffekt (diesel)146 hk (107 kW)
  • Maxlastvikt985 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)7,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)191 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Bromölla

Adress:

Verkstadsgatan 3

29538 Bromölla

BackToTopIcon
ContactIconKontakt