Renault Captur

1.2 TCe, Dynamique Reparationsobjekt
2016/18 296 mil/Bensin/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
0 kr
Pris i bilhandeln107 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

7 jan, 19:22

Fast pris
Fast pris inkl. moms
99 500 kr
Med billån från848 kr / mån
Pris i bilhandeln107 000 kr

Fast pris stängs:

5 jan, 19:18

Höjdpunkter

En Renault Captur halvkombi från 2016 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. nyckellöst startsystem. OBS! På grund av bilens brister har all teknik och utrustning inte kunnat funktionstestas fullständigt och kan ej heller förväntas fungera. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste hämtas med transport. Bilen går ej att köra, behöver vinschas och/eller bärgas från platsen på köparens bekostnad.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Renault Captur har följande förutsättningar:

2016

Modellår

18 296 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Spolarvätskebehållare, Lock skadat/saknas. Mindre oljeläckage. Bromsar bak gör bilen trafikfarlig

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg och bromsbackar bak behöver bytas, Bromsverkan, otillräcklig. Se anmärkning. Parkeringsbroms ur funktion. Bromsbelägg lossnat från backen vänster bak

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Torkarblad utslitna fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Några bucklor, stenskott, dörruppslag och repor

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Dynamique Reparationsobjekt

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerNXN851
  • Modellår2016
  • Tillverkningsmånadmaj 2016
  • Mätarställning18 296 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF12RAU1D55435054
  • Motoreffekt (bensin)118 hk (87 kW)
  • Maxlastvikt354 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)125 g/km

Kvdbils anläggning

Visby

Adress:

Österväg 31

62145 Visby

BackToTopIcon
ContactIconKontakt