“RAM 1500 V6 eTorque 4x4 2023 är en kraftfull och robust pickup med fyrhjulsdrift som tar dig fram tryggt oavsett underlag. Stark V6-motor med eTorque mildhybrid ger både bra kraft och smidig respons. Generöst lastutrymme och hög dragkapacitet gör den perfekt för arbete, fritid och långa äventyr. Komfortabel interiör, moderna funktioner och tydlig amerikansk karaktär ger både funktion och körglädje i ett balanserat paket.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ram RAM 1500 har följande förutsättningar:
2023
ModellĂĄr
1 282 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Däcktrycksövervakningslampa lyser. Strålkastare kondens
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Nyansskillnad stötfångare fram
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
BigHorn Drag
Antisladdsystem
Assistanssystem
AUX-ingĂĄng
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
FarthĂĄllare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingĂĄng
4WD
Dela
7266422
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.